سفارش تبلیغ
صبا
دانش

10 اسلحه‌ی مرگبار در دوران مدرن

10 اسلحه‌ی مرگبار در دوران مدرن

علی‌رغم محکوم کردن خشونت، جنگ و استفاده از سلاح‌‌های کشتار جمعی، بسیاری از قدرت‌های جهانی به بهانه‌ی تقویت قدرت دفاعی خود، سالانه میلیون‌ها دلار صرف ساخت تسلیحات می‌کنند. در ادامه به بررسی 10 سلاح مرگ‌بار توسعه یافته در دوران مدرن خواهیم پرداخت.

با به زبان آوردن عبارت جنگ‌افزار، تصویر انواع اسلحه‌ها و تجهیزات سخت‌افزاری در ذهن بسیاری متبادر می‌شود، در حالی که در دوران مدرن، علاوه بر موارد مرسوم، انواع ویروس‌ها، سلاح‌های میکروبی و شیمیایی نیز به‌عنوان تسلیحات مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به بررسی 10 جنگ‌افزار مرگبار در دوران مدرن خواهیم پرداخت.

بمب‌ اتمی

DeadGun 1

با وجود گذشت سال‌های از پایان جنگ جهانی دوم و دستیابی بشر به فناوری ساخت بمب‌های اتمی، هنوز هم نمی‌ توان سلاحی را پر قدرت‌تر از بمب‌های اتمی یافت. پیشرفت انواع فناوری‌ها نیز نتوانسته سلاحی را به قدرت بمب‌های اتمی در اختیار انسان قرار دهد. بمب‌های اتمی موسوم به FatMan و LittleBoy که به ترتیب روی ناکازاکی و هیروشیما پرتاب شدند، اولین و آخرین بمب‌هایی اتمی هستند که در طول تاریخ بر علیه انسان‌ها مورد استفاده قرار گرفته و نتیجه‌‌ی فاجعه‌بار آن نیز تا‌کنون  و با گذشت چندین سال هنوز از اذهان بسیاری پاک نشده است.

پس از پایان جنگ جهانی دوم، آمریکا همچنان به تولید این دو بمب در آزمایشگاه لوس آلاموس ادامه داد. هم‌اکنون نیز تعدادی از این بمب‌های اتمی در این کشور تحت تدابیر شدید حفاظتی قرار دارند و حتی معدوم کردن این بمب‌ها نیز با خطرات زیادی روبرو است.

ویروس کایمرا

DeadGun 2

در افسانه‌های یونان باستان، موجودی که ترکیبی از بز، مار و شیر است، با عنوان کایمرا یا به زبان فارسی، آمیژه نام گرفته است. دانشمندان علوم ژنتیک نیز با توجه به افسانه‌های یونان، به ژن‌هایی که ساختار DNA آن‌ها برگرفته از DNA ژن‌های دیگر و به بیان بهتر ترکیبی از ژن‌های دیگر است، کایمرا می‌گویند. بیویولوژی و استفاده از صنایع شیمیایی و بیولوژیک نیز در تاریخ جنگ‌ سابقه‌ی طول و درازی دارد و از این‌رو معرفی کردن یک ویروس به‌عنوان جنگ‌افزار کشنده چندان قریب نیست، چنانچه در جنگ هشت ساله‌ی ایران و عراق نیز شاهد استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط رژیم صدام حسین بودیم و آثار آن نیز این روزها در بسیاری از جانبازان شیمیایی مشخص است.

در سال‌های انتهایی دهه‌ی 1980 میلادی و دوران شدت جنگ سرد، دانشمندان در شوروی سابق پروژه‌ای را با عنوان کایمرا در دست داشتند که هدف از آن تولید ویروسی فوق‌العاده خطرناک و کشنده از ترکیب دو ویروس آبله و ابولا بود. یقینا استفاده از چنین ویروسی برای آلوده کردن و از بین بردن خیل جمیعی از افراد بسیار ساده‌تر و آسان‌تر از استفاده از انواع بمب‌ها و حملات هوایی و زمینی است، چراکه ویروس پیش از آنکه بتوان اقدامی را برای مقابله با آن صورت داد، می‌تواند جان میلیون‌ها انسان را بگیرد.

پهپاد Predator

DeadGun 3

پهپاد Predator از جمله‌ی تجهیزات نظامی بدون سرنشین است که قابلیت انجام ماموریت‌های شناسایی و همچنین حمل 220 کیلوگرم تسلیحات را برای هدف قرار دادن سوژه‌های زمینی در اختیار دارد. همانطور که گفتیم این پهپاد علاوه بر امکان حمل تسلیحاتی چون موشک‌های هل‌فایر، قادر است برای ماموریت‌های شناسایی نیز مورد استفاده قرار گیرد. ارزش چنین تسلیحاتی به‌این دلیل زیاد است که در صورت بروز مشکل نیز خطری نیرو‌های انسانی را تهدید نمی‌کند.

ریل‌گان

DeadGun 4

ریل‌گان‌ها نیز همچون اسلحه‌های مرسوم مورد استفاده، در نهایت مرمی را از لوله‌ی تعبیه شده در اسلحه خارج می‌کنند، اما تفاوت عمده‌ای در ساز و کار ریل‌گان با اسلحه‌های معمول مورد استفاده وجود دارد. در گلوله‌های معمول مورد استفاده، مرمی درون پوکه‌ای قرار می‌گیرد که از باروت و مواد انفجاری و چاشنی در قسمت تحتانی تشکیل شده است، در حالی که ریل‌گان به چنین گلوله‌ای نیاز ندارد و تنها وجود مرمی کافی است، چراکه در این اسلحه از ساز و کار انفجار برای پرتاب گلوله خبری نیست و لازم نیست تا مرمی از خان درون لوله‌ نیز عبور کند، بلکه در ریل‌گان از یک ساختار مغناطیسی برای خارج کردن مرمی استفاده می‌شود. سرعت و قدرت ریل‌گان بسیار بیشتر از اسلحه‌های معمول است. براساس اطلاعات منتشر شده، ریل‌گان قادر است گلوله‌ای را با سرعت 2?200 متر بر ثانیه پرتاب کند.

اسنایپ XM2010

DeadGun 5 

اگرچه این اسلحه‌ی توانایی هدف قراردادن سوژه‌ها در فاصله‌ی بسیار دور را ندارد، اما از قابلیت‌هایی برخوردار است که محل شلیک را کاملا مخفی می‌کند. با استفاده از این اسلحه حداکثر می‌توان اهدافی را در مسافت 1.2 کیلومتری هدف قرار داد، با این وجود قابلیت جایجایی سریع به‌دلیل وزن 5.5 کیلوگرمی، قابلیت شلیک گلوله بدون خارج شدن نور از لوله، شلیک بدون تولید صدا، و همچنین مخفی کردن لوله‌ی گرم اسلحه مواردی است که این اسلحه‌ی تک‌تیر‌انداز را از چشمان مسلح و غیرمسلح دشمن در میدان نبرد، پنهان می‌کند.

مینی‌گان

DeadGun 6

اسلحه‌ی خودکار 6 لول مینی‌گان یک اسلحه‌ی مرگبار است که قادر است 2000 تا 6000 دور در دقیقه چرخیده و گلوله‌هایی را تا یک کیلومتری شلیک کند. وزن این اسلحه‌ی خودکار و کشنده‌ در حدود 47 کیلوگرم است، از این‌رو حمل و نقل آن کار چندان ساده‌ای نیست، اما در صورتی که مینی‌گان در جایی مستقر شود، نقطه‌‌ای از گلوله‌های این اسلحه‌ در امان نخواهد بود. استفاده از مینی‌گان سابقه‌ی طول و درازی در نیروهای نطامی دارد و از این اسلحه می‌توان روی انواع خودروهای زرهی، هلیکوپتر‌ها و قایق‌های تندرو استفاده کرد.

این اسلحه برای اولین بار در سال 1860 میلادی توسط ریچارد جردن تولید شده که البته در آن زمان خبری از موتور الکتریکی برای چرخش این اسلحه نبود و کاربر باید با استفاده از یک اهرم دستی، اسلحه را به کار می‌انداخت.

روبات مارس (MAARS)

DeadGun 7

روبات مارس یکی دیگر از تسلیحات خطرناک و کشنده‌ای است که توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روبات توانایی‌های مختلفی دارد که از جمله‌ی آن می‌توان به قابلیت خنثی کردن بمب اشاره کرد. همچنین در کنار این امکان، توسعه‌دهندگان قابلیت سوار کردن انواع اسلحه‌های خودکار و نارنجک‌انداز را نیز روی این روبات تعبیه کرده‌اند. موضوعی که این روبات را بیش از پیش کاربردی می‌کند، امکان کنترل از راه دور این روبات است که بزرگ‌ترین مزیت آن جلوگیزی از هرگونه آسیب دیدن نیروی‌ انسانی در میادین نبرد است.

این روبات را می‌توان در مکان‌هایی مورد استفاده قرار داد که امکان انفجار وجود دارد و از این‌رو وارد شدن نیروی انسانی به آن ممکن است بسیار خطرناک باشد. از جمله‌ی چنین مواردی می‌توان به یورش داخل انواع ساختمان‌ها و درگیری‌های داخل مناطق سرپوشیده اشاره کرد. روبات مارس در زمان حرکت کاملا بی‌صدا است و این موضوع آن را به یک شبه تبدیل کرده است که دشمنان را غافل‌گیر می‌کند.

نارنجک‌انداز خودکار MK-19

DeadGun 8

نارنجک‌انداز خودکار MK-19 قادر است نارنجک‌‌ها را تا مسافت 2 کیلومتری پرتاب کرد. نارنجک‌‌ها به خودی خود خطرناک هستند، اما در صورتی که با سرعت بالا و از فاصله‌ی چند کیلومتری به طرف دشمن پرتاب شوند، شانس نجات دشمن بسیار اندک است. این اسلحه بسیار سنگین‌وزن است و نمی‌توان از آن به‌راحتی استفاده کرد، اما اسلحه‌ای بسیار موثر است که می‌‌تواند در زمانی کوتاه بدون صدا و نشانه‌ای خاص که دشمن آگاه شود، اثرات مخربی را در جبهه‌ی دشمن از خود به جای گذارد.

از این اسلحه می‌توان روی انواع خودروهای زرهی استفاده کرد. با استفاده از نارنجک‌های 40 میلی‌متری مورد استفاده در این اسلحه، دیوار‌ها و موانع مقاومتی از خود نشان نداده و می‌توان به‌راحتی به اهداف پشت موانع دسترسی داشت. با توجه به اینکه می‌توان نارنجک پرتاب شده را با چشم غیرمسلح نیز تعقیب کرد، امکان هدف‌گیری دقیق‌تر تنها پس از چند پرتاب وجود دارد. در زمان شلیک نیز تنها یک صدای بم به گوش می‌رسد که از این‌رو اپراتور مشکلی نخواهد داشت.

شات‌گان تهاجمی اَچسیون

DeadGun 9

 این اسلحه یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های مورد استفاده در بازی‌های ویدئویی است. شات‌گان تهاجمی اچسیون برای اولین بار در سال 1972 میلادی توسعه یافته و سپس در طول سال‌های بعدی بهبود پیدا کرده است. شات‌گان خودکار اچسیون بنابر ماهیت گلوله‌های مورد استفاده و قدرت تخریبی بالا در فاصله‌های نزدیک، برای نبردهای تن به تن در فاصله‌ی نزدیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی دیگر از قابلیت‌های کاربردی این اسلحه‌ی پرقدرت، امکان استفاده از گلوله‌های متنوع در محفظه‌ی نگهداری است که آن را در عین قدرتمند بودن، به اسلحه‌ای منعطف بدل کرده است.

از جمله‌ی کاربردهای این اسلحه می‌توان به پاکسازی انواع ساختمان‌ها اشاره کرد. همچنین پشتیبانی از نیروی‌های خودی در زمان عبور از انواع گذرگاه‌ها و مناطق خطرناک نیز از جمله‌ی مواردی است که اچیسون از آن سربلند بیرون می‌آید.قابلیت حمل و وزن سبک، اچیسون را بسیار محبوب کرده است.

نارنجک‌انداز هوشمند XM25

DeadGun 10

تصویر این نارنج‌انداز گویای علت قرارگرفتن این اسلحه در لیست 10 اسلحه‌ی مرگبار است. علی‌رغم اینکه XM25 یک نارنج‌انداز است، اما از اندازه‌ی بسیار کوچکی برخوردار است که آن را به یک اسلحه‌ی بسیار محبوب و نابودگر تبدیل کرده است. یکی از القاب این اسلحه Punisher یا تنبیه‌کننده است.

XM25 CDTE که از سال 2010 در جنگ افغانستان نیز بصورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته، از نارنجک‌های 25 میلی‌متری استفاده می‌کند که قابلیت انفجار در نزدیک هدف و روی هوا دارند. با استفاده از مسافت‌سنج موجود روی اسلحه می‌توان فاصله تا هدف را اندازه‌گیری کرد. ارتش آمریکا برای بکارگیری رسمی از این اسلحه در سال 2015 میلادی برنامه‌ریزی کرده است.

 


کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط 95/8/28:: 10:26 صبح     |     () نظر

اسلحه ی تک تیر اندازی M-82

 

شمای فنی Barret M.82 :

اسلحه M82A1 یکی از عجیب ترین سلاح هایی است که تا به حال ساخته شده است. این سلاح نیمه اتوماتیک طولی معادل 57 اینچ معادل 143 سانتی متر و وزنی در حدود 15 کیلوگرم دارد که بزرگترین و سنگین ترین سلاح دوربین دار در جهان است. طول لوله آن 29 اینچ معادل 72 سانتی متر است و کالایبر آن هم 50 صدم یا همان 7 / 12 میلیمتر ، معادل نیم اینچ است !! در هر خشاب این سلاح نیز 10 فشنگ جای می گیرد.

این سلاح دوربین دار نه تنها سربازان پیاده را شکار می کند بلکه سربازانی که در داخل یک نفر بر زرهی نشسته اند و با خیال راحت مسیرشان را طی می کنند از تیر های 7 / 12 میلیمتری این سلاح در امان نیستند !!! یک تک تیر انداز مسلح به سلاحی چون سیمنوف تنها می تواند به شکار سربازان مشغول شود اما تک تیر اندازی که از این سلاح استفاده می کند می تواند سربازان داخل یک نفر بر APC را شکار کند یا می تواند با یک تیری که به سمت کاپوت و موتور یک خودروی غیر زرهی ارتشی مانند جیپ می زند آن را از حرکت باز دارد چون تیرهای این سلاح نه تنها بدنه یک نفر بر زرهی بلکه موتور یک جیپ را نیز سوراخ می کند... تیر این سلاح کلاه خود فلزی یک سرباز را هم به راحتی هم در ورود و هم در خروج سوراخ میکند و آن طور که تخمین زده می شود می تواند از فاصله نزدیک 5 و از 700 متری 3 سرباز را که پشت هم ایستاده و جلیقه ضد گلوله سنگین نیز پوشیده اند را با یک تیر بزند و از بدن شخص آخر نیز خارج شود . یعنی اگر یک نفر دیگر به آمار اضافه کنیم او نیز به حتم جزو کشته شده ها قرار می گیرد با این تفاوت که گلوله در بدن شخص آخر جا خوش می کند. (خدا را شکر که از زره تانک عبور نمی کند وگرنه نسل سلاح هایی مانند آر پی جی یا اریکس یا تاو را از زمین بر می داشت !!! )

 علت این قدرت بی حد و نساب را فقط در کالیبر بزرگ و طول پوکه زیاد و به خصوص باید در مرمی های اورانیومی این سلاح دانست که از فاصله نزدیک می تواند حتی نفر بر را از کار بیندازد... نه تنها از بدنه آن عبور کند بلکه پس از آن ما بقی نیرویش را بر سر کچل موتور دیزلی آن خالی کند و با یک تیر نا قابل یک نفر بر زرهی را از کار بیندازد...

با وجود مشخصاتی که ذکر شد این سلاح چندان در ماموریت ها توسط تک تیر اندازان استفاده نمیشود زیرا وزن و طول زیاد این سلاح دو تا از با ارزش ترین ویژگی هایی که یک تک تیر انداز باید داشته باشد یعنی سرعت و استتار را از وی میگیرد و در ضمن یک سرباز با توجه به وزنی که میتواند حمل کند با داشتن این سلاح به اضافه وسایل معمول خودش جای چندانی برای مهمات این سلاح باقی نمی ماند و این سلاح برای تک تیر اندازی که می خواهد در یک ماموریت شلوغ شرکت کند بدون استفاده می ماند.

این اسلحه مخوف می تواند سربازان دشمن را از فاصله 1800 متری نا کار کند و صد البته از آن برای ساقط کردن هلیکوپترهای دشمن نیز بهره می جویند.
یکی از ویژگی های برجسته این سلاح قابلیت استفاده از آن به نحو احسن در گروگان گیری ها و به قول خود آمریکایی ها Hostage situation است. زیرا بارها پلیس ویژه این کشور پس از نا امیدی در کسب نتیجه دلخواه و راضی کردن گروگان گیرها با بهره از دوربین مادون قرمز و مهمات مخصوص و تقویت شده این سلاح گروگان گیر بیچاره را از بیرون و از پشت دیوارهای ساختمان زده اند !!!

حال کمی برگردیم به تک تیر انداز (کتف آهنی) که این سلاح را شلیک می کند که با استفاده از تدابیر فنی که در این سلاح استفاده شده ... لگد این اسلحه تا حد زیادی کاهش یافته و نرمتر و در مدت زمان بیشتری انرژی حاصل از شلیک را بر تیر انداز وارد می کند. در یکی از سایت ها یک تک تیر انداز آمریکایی گفته بود که هدف یاب یا همان نفر دوم تک تیر انداز که در کنار او هدف را و فاصله و ... را مشخص می کند بیشتر از آن لگدی که تیر انداز را آزار می دهد ... خود بر اثر انفجار گلوله....صدای به وجود آمده و موج و گاز خروجی از سلاح آزار می بیند.( در نوک لوله این اسلحه قطعه ای نصب شده که بخش اعظمی از گاز باروت را از دو طرف چپ و راست نوک لوله سلاح خارج می کند و بخش اعظمی از موج و صدا و گاز داغ این سلاح نه به سمت جلو بلکه به سمت سرباز هدف یاب می رود... جالب است بدانید که کمترین میزان موج و صدای شلیک به تیر انداز می رسد...مثلا اسلحه کلاشنیکوف یا هر سلاح دیگر.... وقتی با آن شلیک می کنید ... صدا را بسیار کمتر از حدی می شنوید که نظاره گر شلیک هستید... )

تاثیری که گلوله های این سلاح بر روی بدن می گذارد واقعا وحشتناک است ... مرمی های نوک تیز یا FMJ موجود برای این سلاح به غیر از مواردی که تا به حال گفته شد... جراحات بسیار وخیمی ایجاد می کند و نسوج داخلی را پاره کرده و در هم میپیچاند

اما گلوله های JHP یا Jacket Hollow Point موجود برای این سلاح دارای مرمی های سر صاف است که سوراخی نیز نوک مرمی دارد.... این ویژگی ... قابلیت نفوذی بی حد و حساب این سلاح را بسیار کاهش می دهد... و دیگر توانایی سوراخ کردن نفر بر و غیره را نخواهد داشت.... اما در برخورد با یک انسان حفره ای به اندازه یک نعلبکی در ورود به بدن ایجاد می کند و در خروج در ناحیه ای بسیار پهن....به اندازه یک بشقاب غذا خوری امعاء و احشاء و گوشت و استخوان را به بیرون می پاشاند!! یعنی بدون توجه به وضعیت هدف تک تیر انداز می تواند با اطمینان بگوید Confirmed Kill 

کشور سازنده: ایالات متحده آمریکا
سال ساخت: 2002 میلادی
کالیبر: 99*12.7 م م
سیستم عملکرد: بازگشت سریع به حالت شلیک
وزن: 12.8 کیلوگرم
طول: 1.448 م م
طول لوله: 737 م م
خشاب: ظرفیت تا 10 تیر اما بهترین عملکرد در 8 تا 9 تیر بیان میشود
وزن خشاب:
10 تیر: 1.87 کیلو گرم
8 تیر: 1.64 کیلو گرم
برد این سلاح تا 7 کیلومتر میرسد اما بهترین برد برای تاثیر 2 کیلومتر میباشد.
قدرت برخورد گلوله: 15,582 ژول

 


کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط 95/8/25:: 11:48 صبح     |     () نظر

 

اسلحه های بند انگشتی (عکس)

 


کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط 95/8/25:: 10:57 صبح     |     () نظر
   1   2   3   4   5   >>   >